Potrzebujesz wsparcia

Potrzebujesz wsparcia

 
Mimo, iż objawy takie jak uderzenia gorąca, zimne poty uznawane są za najbardziej dokuczliwe, to do równie nieprzyjemnych oznak menopauzy należy pogorszenie nastroju. Przyczyną tych zmian są przemiany biologiczne, ale także znaczące wydarzenia życiowe – takie jak wyprowadzka dzieci, śmierć rodziców czy problemy zdrowotne partnera.

Z amerykańskich badań (Nadelson, Notman i Ellis 1983) wynika, że przyczyną największych zaburzeń emocjonalnych w okresie menopauzy jest budowanie pozycji i poczucie własnej wartości głównie na roli matki i innych rolach związanych z macierzyństwem.

Także zmiany we własny zdrowiu i wyglądzie są przyczyną pogorszenia nastroju. Kobiety nie czują się już tak atrakcyjne jak kiedyś, szczególnie jeśli są nie świadome i nie rozumieją zmian zachodzących w ich organizmie.

Dlatego też bardzo ważne w tym okresie jest wsparcie najbliższego otoczenia. Przede wszystkim otwarta rozmowa o objawach i istocie menopauzy, a także zrozumienie w środowisku domowym.

 

Masz menopauzę?

Zorganizuj spotkanie rodzinne i opowiedz jak się czujesz. Twoi bliscy mogą nie być świadomi, że zmiany nastroju, rozdrażnienie i zmęczenie może wynikać z klimakterium. Nie rezygnuj z wspólnych aktywności, nie bój się zmiany diety (Twoi bliscy na pewno docenią nowości kulinarne). Dbaj o siebie. Używaj specjalistycznych kosmetyków, zdrowo się odżywiaj i walcz z objawami.

 

Bliska Ci osoba przechodzi menopauzę?

Zaproponuj wspólne ćwiczenia czy relaks. Jazda na rowerze, basen, spacery nie tylko pomogą kobiecie poradzić sobie z objawami, ale także wzmocnią relacje rodzinne. Zainteresuj się także naturalnymi sposobami łagodzenia menopauzy. Czy wiesz, że soja ma zbawienny wpływ załagodzenie objawów klimakterium? Naucz się także, że pewne dawne nawyki żywieniowe mogą pogorszyć symptomy. Nie denerwuj się na nowe pomysły kulinarne żony czy matki. Wspieraj ograniczenie/rzucenie alkoholu, papierosów i kawy.

Nie zapomnij też o uwadze i akceptacji. Nie żartuj i nie drwij z objawów. Rozmawiaj o uczuciach, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Zapewniaj o swojej miłości. Pomóż w podsumowaniu dotychczasowego życie i stworzeniu plan na przyszłość. Na co dzień służ pomocą i dobrym słowem.

Aż 83,5 % Polek w jednym z badań przeprowadzonych przez OBOP stwierdziła, że menopauza wywołuje zmiany nastroju.


Projekt i wykonanie: Quality Pixels