Co to jest Menopauza

Co to jest Menopauza?

 
Menopauza – jest naturalnym procesem biologicznym, przez który przechodzą wszystkie kobiety. Jej objawy obejmują zarówno sferę psychiczną jak i fizyczną i mają znaczący wpływ na całe życie kobiety.

Według Północnoamerykańskiego Towa­rzystwa Menopauzy, menopauzę rozpoznaje się w chwili ustania krwawienia miesiączkowego u kobiety przez okres kolejnych 12 miesięcy, przy jednoczesnym wykluczeniu innych przyczyn braku miesiączki.

Premenopauza – to okres, w którym następuje wygasanie czynności jajników aż do całkowitego ustania cykliczności w ich funkcjonowaniu. Okres ten trwa od pełnej płodności do menopauzy, średnio 5-6 lat.

Proces starzenia jajnika rozpoczyna się od urodzenia i postępuje przez całe życie kobiety aż do menopauzy.

Perimenopauza – to czas przejściowy przed i po menopauzie (rozpoczyna się krótko przed ostatnią miesiączką i trwa do około roku po jej wystąpieniu). To właśnie w tym okresie większość kobiet zaczyna odczuwać większość objawów związanych z przekwitaniem takich jak: uderzenia gorąca, zmiany nastroju, znużenie.
 
Postmenopauza – to okres, który rozpoczyna się po ostatniej miesiączce. W tej fazie ostatecznie przestają funkcjonować jajniki. Trwa ona do ok. 65 roku życia.

Co to jest menopauza?

Po przejściu przez cały okres klimakterium kobieta przestaje miesiączkować. Ok. 65 roku życia organizm kobiety w pełni przyzwyczaja się do zmian hormonalnych, które zaszły w organizmie i ustępuję większość objawów.


Projekt i wykonanie: Quality Pixels