Objawy menopauzy

Objawy menopauzy

Uderzenia gorąca, zimne poty, obniżenie koncentracji czy złe samopoczucie to jedne z najczęściej występujących objawów menopauzy. Związane są one ze zmianami biologicznymi zachodzącymi w organizmie dojrzałej kobiety. U każdej z Pań mogą występować z różną częstotliwością lub natężeniem jednak zazwyczaj są tak samo niechętnie przyjmowane.

Uderzenia gorąca – pojawiają się zazwyczaj nagle i w najmniej spodziewanych momentach np. podczas zakupów z przyjaciółką, na rodzinnym obiedzie czy podczas spotkania biznesowego. Mimo iż objawy te są w pełni naturalne to mocno utrudniają kobiecie normalne funkcjonowanie i często są powodem zawstydzenia czy dyskomfortu.

Zimne poty – to nagłe ataki potu, pojawią się także w różnych porach dnia, najczęściej jednak mówi się o nocnych zimnych potach, które wydają się najbardziej uciążliwe. Przeszkadzają we śnie, wymuszają częste przebieranie się i zmianę pościeli. Jak już wspomniano mogą jednak występować także w dzień, często w towarzystwie nagłego podniesienia temperatury ciała, po którym następuje fala zimnego potu. U wielu kobiet objawy te nasilają się na skutek zdenerwowania czy stresu, dlatego w czasie menopauzy ważne jest panowanie nad emocjami i unikanie sytuacji szczególnie stresujących.

Co roku ponad 25 mln kobiet przechodzi menopauzę

Obniżenie koncentracji – wspomniane wyżej objawy ze względu na swoją uciążliwość mogą wpływać na zaburzenie koncentracji. Warto jednak wspomnieć, że problemy z zapamiętywaniem czy skupieniem mogą wynikać z biologicznych zmian, które zachodzą w czasie klimakterium. Oddziałują one na funkcjonowanie całego organizmu, co także ma wpływ na sferę psychiczną.

Złe samopoczucie – ogrom zmian zachodzących w życiu kobiety w okresie menopauzy sprawia, że niejednokrotnie czuje się ona zagubiona, nieatrakcyjna i przez to może być szczególnie niemiła dla otoczenia. Zmiany menopauzalne mają duży wpływ na nastrój i powodują ogólne rozdrażnienie. Sprawiają, że sytuacje, w których dotychczas kobieta czuła się bardzo dobrze przestają ja cieszyć. Ważne, aby być świadomym przyczyn takich zachowań i starać się nad tym panować.

Przedstawione objawy nie wyczerpują listy wszystkich uciążliwości, które mogą pojawiać się w okresie menopauzy. Wpływ jaki menopauza ma na zdrowie i samopoczucie kobiet ma ścisły związek z objawami. To właśnie one wpływają na zachowanie kobiet w pracy i w domu. Trzeba być świadomym, że za każdym z nich kryje się długi proces zmieniający kobietę fizycznie i emocjonalnie.

Więcej informacji na temat objawów menopauzy: wylecz.to


Projekt i wykonanie: Quality Pixels